. .

(Sverige)
. .
(Sverige)

POLITISK AFFISCH, "Campesino el patron no comera mas tu pobreza", 60/70-tal. Utgiven av OCLAE.

Bildstrl. 70 x 45 cm. Oramat blad. Affisch från 1960/70-tal. Bilden föreställer JOSÉ GABRIEL TÚPAC AMARU ( 1742- 1781).

Túpac Amaru (Enligt vissa den andre) föddes söder om Lima, Peru. Hans riktiga namn var José Gabriel Condorcanqui. Tio år gammal flyttade han till San Francisco för att studera. Han lärde sig snabbt Latin, spanska och talade redan sitt modersmål Quechua. Namnet Túpac Amaru blev han tilldelat / tilldelade sig själv, som om vore han nedstigen från Túpac Amaru, den sista Inca som stod emot den spanska myndigheten under 1500-talet.

Túpac Amaru II blev strax ledare för Inca-staten i Peru och blev kultförklarad genom att han ledde ett uppror, 1780, för de peruanska bönderna emot spanjorerna i det koloniala Peru. Upproret misslyckades, men sedan dess har han blivit en mytisk gestalt i den peruanska kampen för självständighet, och en viktig inspiration för indianernas medborgarrättsrörelser.

Mindre skador. Hörn. Oramat blad. Vikveck.

Proveniens

Björn Springfeldt Family Collection.

Utropspris
3 000 SEK