932921

August Strindberg

(Sverige, 1849-1912)
August strindberg, brev, 1898.

AUGUST STRINDBERG, brev, 1898

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898
bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare.

Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, Lund 10 dec. 1898, 4 s. i 8:o., text på 4 fullskrivna sidor, undertecknat med hela namnet, ”August Strindberg”. Med kuvert, frankerat och poststämplat,
egenhändigt adresserat till ”Monsieur Gustave Brand / Medicin suèdois
[…] Bruxelles”.

Brevet skrevs med anledning av Emil Kleens bortgång samma dag och berör
bl. a. ekonomiska konsekvenser (växlar). Strindberg hade visat Kleen en sällsynt omtanke när han låg döende i strup-tbc på lasarettet i Lund endast 30 år gammal. Strindberg besökte honom så gott som dagligen och var även en av dem som bar Kleens kista till graven.
26,5x21 cm

Spår av vikning. Slitage. Nötta kanter.

Publicerat: August Strindbergs brev, del 22 (2001), sid. 84f (brev S 453).

Klubbat pris
4 000
381
389
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
25 jun 2017 21:26
4 000 SEK
22 jun 2017 8:45
3 700 SEK
21 jun 2017 16:56
3 500 SEK
Rekommendationer