Brev från August Strindberg

BREV FRÅN AUGUST STRINDBERG
Vi har nöjet att sälja en samling egenhändiga brev, brevkort m.m. från August Strindberg till hans vän Gustav Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Materialet spänner över perioden 1898-1910 och många av breven är adresserade till Belgien, där Gustaf Brand praktiserade som läkare från 1898. I några brev försöker Strindberg få Brands hjälp när det gällde att få ”Till Damaskus” översatt till franska. Gustaf Brand ska ha varit Strindbergs förebild för Doktor Borg i romanen ”Götiska rummen” (1904).

16 föremål
AUGUST STRINDBERG, brev.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1898.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1910.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
2 661 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BREV OCH BREVKORT, 2 st, August Strindberg.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1899.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1900.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, 1898.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1909.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
3 403 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
4 806 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK