932965

August Strindberg

(Sverige, 1849-1912)
August strindberg, brev, daterad 1899.

AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1899

Brevkort till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898
bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare.

Egenhändigt skrivet och undertecknat brevkort till ”Monsieur Gustave
Brand” i Belgien, med rättelser avseende adressen av posten; Stockholm (Narvavägen 5), 13 sept. 1899, 9 x 14 cm, frankerat och poststämplat,
undertecknat ”August Sg.”.
”Ej har jag råd köpa de dyra fotografierna, men nu skall jag fråga Ord och Bild.” Avser åtskilliga porträttfotografier föreställande Strindberg
samt av Agnes de Frumeries porträttbyst av honom, som alla publicerats i Ord och Bild i oktober 1899. I artikeln framgår att det var Brand som
ägde Agnes de Frumeries byst i brons.

Slitage.

Publicerat: August Strindbergs brev, del 22 (2001), sid. 98 (brev S 475).

Klubbat pris
3 403
324
331
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
30 jun 2017 21:02
3 403 SEK
30 jun 2017 21:02
3 203 SEK
30 jun 2017 21:02
3 002 SEK
30 jun 2017 21:02
2 802 SEK
29 jun 2017 10:27
2 602 SEK
Rekommendationer