932969
August Strindberg
(1849-1912)

AUGUST STRINDBERG, brev

Brevkort till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898
bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare.

Egenhändigt skrivet och undertecknat brevkort adresserat till ”Monsieur
Gustave Brand […] Bruxelles (Belgique)”, Stockholm (Banérgatan 31), [13
december 1899], 9 x 14 cm, frankerat och poststämplat. Textsidan med kort hälsning: ”Gratulerar!”, undertecknad ”August Strindberg”.
Gratulationen avser eventuellt makarna Brands nyfödda dotter.

Slitage. Märken.

Publicerat: August Strindbergs brev, del 22 (2001), sid. 104 (brev S 484).

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
3 500
333
375
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
30 jun 2017 19:54
3 500 SEK
30 jun 2017 12:53
3 300 SEK
30 jun 2017 11:32
3 100 SEK
30 jun 2017 11:32
3 000 SEK
30 jun 2017 10:39
2 900 SEK