933303

August Strindberg

(Sverige, 1849-1912)
August strindberg, brev, daterad 1910.

AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1910

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av
Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet.

Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, 7 juli 1910, 4 s. i 8:o., text på 2 sidor, undertecknat ”Strindberg”. Spår av vikning.
Avser Brands planerade exploatering av ett vattenfall i Västergötland,
där han hade ett hus i Rävlanda. Att döma av annan korrespondens
hoppades Brand att han och Strindberg skulle göra investeringen tillsammans, om de bara kan skaffa pengar. Brand skall helt ha saknat
talang för affärer.

Slitage. Vikveck. Fläck.

Publicerat: August Strindbergs brev, del 19 (1994), sid. 50 (brev 7112).

Klubbat pris
2 661
254
259
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
30 jun 2017 21:06
2 661 SEK
30 jun 2017 21:06
2 461 SEK
30 jun 2017 21:04
2 260 SEK
30 jun 2017 21:04
2 060 SEK
30 jun 2017 20:20
1 900 SEK
Rekommendationer