932941
August Strindberg
(1849-1912)

AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1899

Brevkort till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898
bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare.

Egenhändigt skrivet och undertecknat brevkort till ”M le docteur Gustave Brand” i Bryssel, Belgien, Lund 2 juni 1899, 9 x 14 cm, frankerat och
poststämplat, undertecknat med hela namnet, ”August Strindberg”. Texten
ngt utsmetad.
”Strömstedt har tagit examen! Lund andas åter! Och jag mest!” skriver Strindberg. Avser Adolf Strömstedt (1860-1928), som avlagt en länge
väntad och uppskjuten medicine licentiatexamen den 31 maj. Han hade varit mycket nära vän till den nyligen bortgångne Emil Kleen och blev så småningom psykiater i Göteborg.

Slitage. Märken.

Publicerat: August Strindbergs brev, del 22 (2001), sid. 90 (brev S 461).

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
4 100
390
440
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (23 bud)
30 jun 2017 21:10
4 100 SEK
30 jun 2017 21:10
3 901 SEK
30 jun 2017 21:10
3 900 SEK
30 jun 2017 21:10
3 700 SEK
30 jun 2017 20:17
3 401 SEK