933309
August Strindberg
(1849-1912)

AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1910

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet.
Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, 8 oktober 1910, 4 s. i 8:o., text på 4 sidor, undertecknat ”Strindberg”. Lätt skrynklat, spår av vikning.
I detta sista kända brev till Brand tar Strindberg upp flera saker som avhandlats i tidigare brev. Dels den planerade resan till Brand i Västergötland, som verkar alltmera osannolik trots förnyad inbjudan.
Dels Brands bokmanuskript ”Lusteld”, som Strindberg inte lyckats placera åt honom, ”Mera kan jag icke göra! Tyvärr!”. Dels en misslyckad affär med ett vattenfall, som Strindberg inte velat delta i. Han tycker att Brand borde ha sålt det han hade, och har själv ersatt agenten Frans
Falkner för dennes utlägg, men hoppas att även Brand ska skicka en slant.
Enligt en uppgift av Gustaf Uddgren i En ny bok om Strindberg (1912), s.
151 hade Strindberg just bestämt sig för att faktiskt besöka Brand i Rävlanda, när denne istället bestämde sig för att flytta till Berlin.

Vikveck. Slitage.

Publicerat: August Strindbergs brev, del 19 (1994), sid. 153f (brev 7285).

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
3 900
370
416
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
9
30 jun 2017 21:01
3 900 SEK
8
30 jun 2017 21:01
3 700 SEK
8
30 jun 2017 20:48
3 300 SEK
30 jun 2017 17:32
3 100 SEK
29 jun 2017 14:29
2 900 SEK