HALSBAND, tvåradigt, manglad länk.

18K guld, ej stämplad. Längd ca 45 cm. Totalvikt ca 29,1 g.

Det finns en sektion vid låset på båda råder av ankarelänk i silver, ej guld. Bruksslitage.

Proveniens

Enligt uppgifter troligen tillverkats av Färnert eller Lindahl och Färnert Guldsmeder, Uppsala.

Klubbat pris
5 000
436
456
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
20 sep 2017 10:48
5 000 SEK
20 sep 2017 10:48
4 800 SEK
17 sep 2017 5:00
4 000 SEK
15 sep 2017 10:39
800 SEK