X:et Erixson

X:ET ERIXSON
Bukowskis har fått i uppdrag att sälja en större samling verk som ingått i konstnären Sven X:et Erixsons kvarlåtenskap. Samlingen omfattar bland annat allt från tidiga verk från X:ets studieresa till München med skisser från stadens Nationalmuseum under det tidiga 1920-talet, till den stora abstrakta oljemålningen ”Sophögen, Söndrum”, målad 1956. Sven X:et Erixson är en betydande modernist i den svenska bildkonsten, hans större produktioner präglas av en spontan och temperamentsfull stil i lysande färgmönster, något som syns tydligt i de verk som här bjuds ut.

29 föremål
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad och daterad -23?.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad och daterad 23.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad.
Klubbat pris
5 707 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad och daterad -50.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad och daterad -26.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad och daterad -31.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, stämpelsignerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad  och daterad 1935.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik, signerad och daterad -23?.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik, signerad.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik, signerad och daterad 1921.
Klubbat pris
1 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik, stämpelsignerad och daterad 1945.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, ej signerad, daterad 30 jan -55.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, ej signerad.
Klubbat pris
1 877 SEK
Utropspris
3 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

44. Omega, Railmaster, "Broad Arrow hands", "2914-1", ca 1957.
Utropspris
90 000 - 120 000 SEK
Budhistorik
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
Aktuellt bud:
110 000 SEK