Arne Jones E1299

DALMÅLNING, Allmoge. Av Winter Carl Hansson, Yttermo, Leksand. Daterad 1793.

"Om bröllopet i Cana i Galilen anno år 1793". Duk uppfäst på pannå 144 x 132 cm.

Slitage, skador, retuscher, krackelerad.

Proveniens

Målningen uppges vara förvärvad från en gård mellan Bjursås och Sågmyra.

Svante Swärdström, "Dalmålaren Winter Carl Hansson", Dalarnas Hembygdsbok 1970-71, beskriven och avbildad sid 85-87.

Klubbat pris
18 000
1 708
1 954
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
12 nov 2017 21:33
18 000 SEK
12 nov 2017 21:33
17 500 SEK
12 nov 2017 21:32
17 000 SEK
12 nov 2017 21:31
16 500 SEK
12 nov 2017 21:15
16 000 SEK
2 nov 2017 12:46
12 000 SEK
2 nov 2017 9:11
7 500 SEK
1 nov 2017 18:17
6 700 SEK
1 nov 2017 12:37
6 500 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801