Madeleine Pyk – en samling F769

Allmoge

ALLMOGE
Säsongens allmogetema är varierat och innehåller fina möbler och föremål från Skåne i Söder till Jämtland i norr. Temat innehåller bland annat en väldigt ovanlig dalmålning utförd av den kanske mest kända dalmålaren Winter Carl Hansson. Det är den tidigast bevarade målningen av Winter Carl, och den är väl dokumenterad av Svante Svärdström. Vidare innehåller tema flera fina friargåvor från Hälsingland, och ovanligast är en bandsked från Forsa, målad av Jöns Månsson, ”Rosmålaren”.

50 föremål
BANDSKED, allmoge, Forsa, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPIKLYKTA, plåt, 1800-tal.
SPIKLYKTA, plåt, 1800-tal.
Klubbat pris
975 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, Rättvik, Dalarna. Daterat 1786.
Klubbat pris
3 050 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, Skåne, märkt HHS 1843.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LÅNGBÄNK /SÄTE, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
4 500 SEK
FLASKA, 17-1800-tal.
FLASKA, 17-1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DRYCKESKANNA, trä, Norge, 17/1800-tal.
Klubbat pris
4 644 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KISTA, allmoge, Halland, märkt GHD 1846.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, lergods, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
3 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUBBSTOL, Norge, 17/1800-tal.
KUBBSTOL, Norge, 17/1800-tal.
Klubbat pris
11 001 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPETT, bleckplåt. 18-1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAVLETT, allmoge, Delsbo, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINDFLÖJEL, smidesjärn, märkt PIS 1726.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKEDHOLK, allmoge, 1800-tal.
SKEDHOLK, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
5 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DALAHÄST, allmoge, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRÖLLOPSSKEDAR, 2 st, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BONADSMÅLNING, 1800-tal, märkt anno 1804 ADS.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LOKOR, ett par, med fågelhuvuden, 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
4 202 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BARNSTOL, allmoge, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SELBÅGE, allmoge, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SMÖRSTAKE, allmoge, Delsbo, Hälsingland 1800-tal.
Klubbat pris
1 125 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKJUTASK/LJUSLÅDA, allmoge, daterad 1818.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OSTFORM, sydsverige, daterad 1807.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAVLETT, Delsbo, Hälsingland, omkring år 1800.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK