SKRIVSKÅP, allmoge. Björknäs, Värmland. Märkt Daniel Andersson, Kerstin Olsdotter 1863.

Målat i ädelträimitation med marmorerade dörrspeglar och krönparti. Rak form med brutet krön och lådinredning bakom klaff. Bredd 131,5, djup 50, höjd 227 cm.

Originalmålat. Ställvis med mindre kompletteringar och retuscher. Smärre skador och slitage. Tre lådor senare. Ett invändigt beslag löst, ett gångjärn och nyckelskylt något lösa. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Proveniens

Under tiden 1863 – 1929 fanns skåpet i Halvarstugan, Björkenäs.
Från 1929 fanns skåpet vid Ängen, Björkenäs hos Jonas Danielsson (född 1869 avliden 1954), son till Daniel Andersson, och hans hustru Lea Simansky (född 1891 avliden 1954).
Från 1954 ägdes skåpet skåpet av Eva Nilsson (född 1927 avliden 1982), dotter till Jonas och Lea Danielsson, och hennes make Axel Nilsson, Grinna, Velen (född 1909 avliden 1972). Skåpet flyttades till Karlskoga 1973 och fanns där i Eva Nilssons hem fram till 1982.
Från 1982 fanns skåpet i Danderyd, Stockholm hos Ingegerd Holmgren (född 1939), dotter till Eva och Axel Nilsson, och hennas make Bo Holmgren (född 1931 avliden 1992).
Från 2008-12-19 finns skåpet hos Hanna Löfberg Täby, Stockholm, dotterdotter till Ingegerd Holmgren.

Klubbat pris
6 400
607
695
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
10 nov 2017 18:11
6 400 SEK
10 nov 2017 17:52
6 200 SEK
10 nov 2017 16:31
6 000 SEK
10 nov 2017 13:18
2 200 SEK
4 nov 2017 14:22
2 000 SEK