Arne Jones E1299

GOLVUR, Kougsta verkstaden, Häggenås, Jämtland, 1800-talets första hälft.

Målat i ädelträ-imitation och bronserat. Urtavla i mässing och tenn. Svängd form med indragen midja. Skuren dekor av akantus, blommor och bladverk. Pendel, ett lod och vev medföljer. Bredd 44, djup 26, höjd ca 237 cm. Nyckel finns.

Skador. Målningen från 1800-talets andra hälft. Färgbortfall. Senare krön. Ej funktionstestad. Nyckel finns.

Klubbat pris
6 200
588
673
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
12 nov 2017 22:04
6 200 SEK
12 nov 2017 22:04
6 000 SEK
12 nov 2017 22:04
5 900 SEK
12 nov 2017 22:04
5 700 SEK
12 nov 2017 22:03
5 500 SEK
12 nov 2017 22:03
5 500 SEK
12 nov 2017 22:03
4 900 SEK
12 nov 2017 22:02
4 700 SEK
2 nov 2017 19:00
4 500 SEK
2 nov 2017 15:18
500 SEK