DALMÅLNING, allmoge. Av Jufwas Anders Ersson, Leksand. Daterad 1807.

Ålderstrappan. "Om meniskians ålder ifrån vaggan til grafwen 1807". Uppklistrad papp 108 x 188 cm.

Skador, retuscher, sliten.

Svante Swärdström, "Dalmålningarna och deras förlagor - en studie i folklig bildgestaltning 1770-1870", Nordiska Museets handlingar 33, 1949, omnämnd sid 158.

Klubbat pris
11 001
971
1 013
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (22 bud)
12 nov 2017 21:34
11 001 SEK
12 nov 2017 21:34
11 000 SEK
12 nov 2017 21:33
10 500 SEK
12 nov 2017 21:24
10 000 SEK
12 nov 2017 21:24
9 850 SEK
12 nov 2017 21:10
9 800 SEK
12 nov 2017 20:52
9 600 SEK
12 nov 2017 20:12
9 400 SEK
12 nov 2017 18:52
9 200 SEK
12 nov 2017 18:52
9 000 SEK
12 nov 2017 18:52
8 850 SEK
12 nov 2017 18:52
8 650 SEK
12 nov 2017 18:52
8 450 SEK
12 nov 2017 18:51
8 250 SEK
12 nov 2017 18:51
8 050 SEK
12 nov 2017 17:30
7 850 SEK
12 nov 2017 17:30
7 650 SEK
9 nov 2017 10:07
7 500 SEK
4 nov 2017 12:34
7 100 SEK
2 nov 2017 9:12
5 100 SEK
1 nov 2017 18:26
3 000 SEK
1 nov 2017 12:44
300 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

342. Oskar Korsár, "Ute".
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK