KULTSTAV, trä, "Shango", Yoruba, Nigeria.

Stav med snidad dekor av ansikten. Höjd 22

Slitage

Proveniens

Peter von Busch samling.

Shango representerar åska och eld inom Yoruba kulturen

Klubbat pris
800
71
74
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
4 mar 2018 16:08
800 SEK
4 mar 2018 15:35
550 SEK
4 mar 2018 11:24
450 SEK