Japanese Woodcuts
1001182

UTAGAWA KUNIYOSHI (1797/98-1861), färg träsnitt, två stycken. Japan, från serien "Taiheiki eiyuden"

Motiv av: Oda Nobunaga och Matsunaga Danjô Hisahide, mått 25,7x37,5 cm.

Slitage, veck, missfärgningar, smärre fläckar, smärre hål, blekt.

See 'Kuniyoshi: The Warrior-Prints' by Basil William Robinson (Cornell University Press, Ithaca, NY, 1982) S62.28 and S62.22

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Klubbat pris
4 950
471
490
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (23 bud)
4 feb 2018 20:35
4 950 SEK
4 feb 2018 20:34
4 750 SEK
4 feb 2018 20:32
4 550 SEK
4 feb 2018 20:29
4 350 SEK
4 feb 2018 20:20
4 150 SEK
Rekommendationer
 Dölj
 Visa mer

Modern Art + Design 640

483. Hans Bergström, golvlampa, modell "539", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
Aktuellt bud:
12 000 SEK