Japanese Woodcuts
1001490

UTAGAWA KUNIYOSHI (1797/98-1861), färg träsnitt, tre stycken. Japan, från serien: "Japanese Heroes for the Twelve Signs"

Från serien: Eiyu Yamato junishi 英雄大倭十二支, Japanese heroes for the Twelve signs, publicerad av: Mitaya Kihachi.

Uma 午 (Horse), mått 35,5x23,3 cm.

Saru 申 (Monkey), mått 35x23,5 cm.

Mi 巳 (Snake), mått 35,3x23,2 cm.

Skador, kortad. Veck, lagningar, hål, missfärgningar, fläckar, blekt, revor, kantskador.

See 'Kuniyoshi: The Warrior-Prints' by Basil William Robinson (Cornell University Press, Ithaca, NY, 1982): S84 no. 7, 9, 6.

For similar, see The Miller collection, museum numbers:
2008,3037.06407,
2008,3037.06409,
2008,3037.06406.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Klubbat pris
11 100
1 056
1 099
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (27 bud)
4 feb 2018 21:28
11 100 SEK
9
4 feb 2018 21:28
10 600 SEK
4 feb 2018 21:27
9 900 SEK
9
4 feb 2018 21:27
9 700 SEK
9
4 feb 2018 21:26
9 025 SEK
Rekommendationer
 Dölj
 Visa mer

Modern Art + Design 640

467. Hans Bergström, bordslampa, modell "710", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
Aktuellt bud:
13 000 SEK