Japanese Woodcuts
1004726

UTAGAWA KUNIYOSHI (1797/98-1861), färg träsnitt. Japan, från serien: "Rokuhara han tôji kwaisen", 1851-1852.

Motiv från triptyken av ett krigscen i Kyoto vid Rokuhara templet, mått 25x36,2 cm.

Slitage, smärre missfärgning samt fläckar, delvis uppklistrad på passepartout.

See similar at 'Kuniyoshi: The Warrior-Prints' by Basil William Robinson (Cornell University Press, Ithaca, NY, 1982) T270.

See similar at The British Museum, London, 1907,0531,0.636.1-3

Also see

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Klubbat pris
750
71
74
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (9 bud)
6 feb 2018 18:04
750 SEK
6 feb 2018 18:04
700 SEK
6 feb 2018 0:52
650 SEK
4 feb 2018 14:03
600 SEK
4 feb 2018 14:03
550 SEK
Rekommendationer
 Dölj
 Visa mer

Modern Art + Design 640

505. Tapio Wirkkala, soffbord, Asko, Finland 1950-60-tal.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
Fair warning
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
Aktuellt bud:
14 000 SEK