Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

ANDERS ZORN, etsning, 1916, signerad med blyerts.

"Byst". P: 25 x 18 cm.

Ej examinerad ur ram.

Litteratur

Asplund 272. Hjert&Hjert 280.

Konstnär

Anders Zorn föddes i Mora 1860. Redan vid unga år förstod man att han hade konstnärliga anlag, 1875 reste han därav till Stockholm och började som elev vid dåvarande Slöjdskolan (nu Tekniska högskolan) i Stockholm och inom kort började han på Konstakademin. Från början tänkte han bli skulptör, men inom kort tog akvarellmåleriet över, det medium som skulle bli hans ända fram till 1887. På elevutställningen 1880 fick Zorn sitt genombrott med akvarellen "I sorg". Följande år vinner Zorn också internationellt rykte som porträttmålare. Hans akvarellmåleri når snart sin absoluta höjdpunkt, hans mest kända verk från perioden är Vårt dagliga bröd från 1886. Kort därefter övergår Zorn till oljemåleri, vilket sker med omedelbar framgång. Huvudsakligen vilade hans rykte på hans porträttkonst och han kom att avporträttera många storheter, till och med presidenter, exempelvis avporträtterades Theodore Roosevelt i en etsning. Just hans etsningar kom i hög grad att bidra till hans framgång. I slutet av 1880-talet började Zorn att arbeta i den genre som alltmer skulle komma att bli hans kännetecken, nakenhet i det fria. Vattnets rörelser och ljusets reflexer på vattenytan hade länge intresserat honom och nu komplicerades motivet genom att placera en modell vid eller i vattnet, i syfte att skildra en syntes mellan natur och människa. 1896 flyttade makarna Zorn hem till Sverige och Zorngården i Mora, som medförde ett ökat intresse för hembygden, vilket kom att speglas i hans kommande måleri. Av konstnärens scener från Moratrakten, dess allmoge och urgamla traditioner var "Midsommardansen", idag vid Nationalmuseum, den målning som Zorn själv värderade högst.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
9 700
S
E
K
940
E
U
R
1 075
USD
Utropspris
8 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
11
A
6 mar 2018 12:58
9 700 SEK
9
6 mar 2018 12:58
9 500 SEK
11
6 mar 2018 12:31
9 200 SEK
9
A
6 mar 2018 12:31
9 000 SEK
9
6 mar 2018 10:27
8 900 SEK
3
4 mar 2018 18:06
8 700 SEK
9
A
4 mar 2018 18:05
8 500 SEK
3
4 mar 2018 18:05
8 400 SEK
9
4 mar 2018 6:56
8 200 SEK
3
A
4 mar 2018 6:56
8 000 SEK
9
4 mar 2018 6:56
8 000 SEK
3
2 mar 2018 21:13
7 300 SEK
10
A
2 mar 2018 21:12
7 100 SEK
3
2 mar 2018 21:12
7 000 SEK
10
A
2 mar 2018 21:12
6 800 SEK
3
2 mar 2018 21:12
6 600 SEK
10
A
2 mar 2018 21:12
6 400 SEK
3
2 mar 2018 21:12
6 200 SEK
10
2 mar 2018 14:54
6 000 SEK
7
2 mar 2018 12:30
4 900 SEK
3
2 mar 2018 11:39
4 700 SEK
9
1 mar 2018 20:57
4 500 SEK
3
1 mar 2018 20:04
3 600 SEK
8
1 mar 2018 18:31
3 200 SEK
7
1 mar 2018 17:03
3 000 SEK
5
1 mar 2018 12:17
2 800 SEK
3
1 mar 2018 4:26
2 600 SEK
6
28 feb 2018 23:32
2 400 SEK
5
28 feb 2018 19:26
2 200 SEK
4
28 feb 2018 18:50
2 000 SEK
3
28 feb 2018 4:46
1 500 SEK
2
27 feb 2018 22:26
350 SEK
1
27 feb 2018 21:38
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation