Anders Zorn – Mästeretsaren E251

Få andra konstnärer kan påvisa samma skicklighet inom flera olika tekniker som Anders Zorn. Mer kan knappast sägas om hans utomjordiska talang för akvarell, hans lätthet med en pensel på duk och som etsare är det få som överträffar honom. Vid sin död hade Zorn komponerat över 280 stycken etsningar där vissa går tillbaka på målningar medan andra är skapade direkt för plåten. Bukowskis har historiskt sett haft mycket att göra med Zorns etsningar då Bukowskis vid sekelskiftet hade ensamrätt på att sälja dem och de stod högt i kurs på konstmarknaden. I denna temauktion har vi nöjet att presentera ett brett utbud med etsningar av Anders Zorn. Motiven spänner över hela hans motivrepertoar från vänskapsportätt till nakenakter.

    Visar alla 13 föremål som matchar din sökning.