FIGURER, sex stycken, porslin. Bing & Gröndahl samt Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

En putto med sjögräs samt en putto med sjöstjärna, formgiven av Ebba Sadolin, höjd 11-11,5 cm.
En putto med sjögräs, höjd 10 cm.
En krukmakarflicka, nr 2296, höjd 11,5 cm.
En figur som avbildar Pine: ont i huvudet, formgiven av Sven Lindhardt, höjd 12 cm.
En putto på fisk, höjd 10 cm, formgiven av Kai Nielsen.

Obet slitage.

Proveniens

Klubbat pris
600
53
56
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (7 bud)
21 apr 2018 16:43
600 SEK
21 apr 2018 9:48
550 SEK
21 apr 2018 9:47
500 SEK
21 apr 2018 9:47
450 SEK
18 apr 2018 22:25
400 SEK
15 apr 2018 14:25
350 SEK
13 apr 2018 22:42
300 SEK