Beloved Danish Figurines

Det danska porslinet har legat svenskarna varmt om hjärtat ända sedan den idag världsberömda firman Kunglig dansk grundades 1775 av den danska drottningen Juliane Marie. Fabriken började direkt tillverka figuriner och servisporslin med inspiration från dem stora europeiska firmorna. Den andra stora danska firman som är väldigt väl representerad i denna samling är Bing & Gröndahl, den grundades 1853 av Fredrik Vilhelm Gröndahl, firman slås samman med Royal Copenhagen 1987. Företagets storhetstid är under 1900-talets första hälft då de har många duktiga konstnärer och formgivare knutna till sig. Föremål från dessa två tillverkare blev snabbt populära som gåvor och samlarobjekt. Välkommen att botanisera bland porslinsobjekt som varit en del av Henrik Petrinis samling!

58 föremål
FIGURIN, porslin. Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Bing & Gröndahl, Danmark, 1980-tal.
Klubbat pris
2 821 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1970-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURIN, porslin. Bing & Gröndahl, Danmark, 1930-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 922 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, biskviporslin. Bing & Gröndahl, 1894.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK