Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Arne Jones E1299
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Bing & Grøndahl

(Danmark, Född 1853)
Bing & Grøndahl
(Danmark, Född 1853)

FIGURIN, porslin, "Mandolinspelare". Bing & Gröndahl, Denmark, sent 1900-tal.

Design av Ingeborg Plockross-Irminger. Avbildar mandolinspelare, modellnr 1600. Höjd 28 cm.

Obet slitage.

Proveniens

From the Collection of Henrik Petrini (1931-2015). The collection has been sensitively put together by the avid collector over the past 35 years. Buying from private Swedish collections, auctions and on travels abroad. The collection shows his great interest in glazes, porcelain painting and potting techniques garnered from extensive study of the subject. It is a broad and comprehensive study collection. Henrik Petrini had an engineering degree from the Swedish Defence University. He was an officer at the Artillery, followed by a civil career for the American company IBM.

Konstnär

Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
851
S
E
K
81
E
U
R
92
USD
Utropspris
1 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (13 bud)
4
22 apr 2018 21:40
851 SEK
2
22 apr 2018 21:39
801 SEK
4
22 apr 2018 21:38
751 SEK
2
22 apr 2018 21:37
701 SEK
4
22 apr 2018 21:37
651 SEK
2
A
22 apr 2018 21:37
601 SEK
4
22 apr 2018 21:37
600 SEK
2
22 apr 2018 21:36
550 SEK
4
22 apr 2018 21:34
500 SEK
2
22 apr 2018 21:32
450 SEK
3
22 apr 2018 17:16
400 SEK
2
21 apr 2018 16:47
350 SEK
1
21 apr 2018 12:59
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.