KANNA, DOSA med LOCK, samt URNA, lergods. Songdynastin.

Glaserad gods, längd på kanna 11,5 cm.

Krackelyr, bränningssprickor, glasyrnagg, nagg, ej originallock men skadat original lock medföljes.

Proveniens

From the collection of Hubert Holm.

Klubbat pris
1 250
110
115
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (4 bud)
17 mar 2018 15:55
1 250 SEK
17 mar 2018 15:49
1 000 SEK
17 mar 2018 9:27
450 SEK
11 mar 2018 12:21
300 SEK