Madeleine Pyk – en samling F769

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)

GUNNAR NYLUND, tekanna av stengods, Rörstrand 1950-tal.

Glaserad i brun och grön harpälsglasyr. Hänkel av rotting. Signerad R SWEDEN GN UM. Höjd ca 16 cm exklusive hänkel.

Sprickor och blåsor nedtill. Andra sortering.

Formgivare

Klubbat pris
900
85
98
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (14 bud)
2 apr 2018 14:01
900 SEK
2 apr 2018 13:12
850 SEK
2 apr 2018 13:12
850 SEK
2 apr 2018 13:12
800 SEK
2 apr 2018 13:12
750 SEK
1 apr 2018 10:17
700 SEK
31 mar 2018 20:29
650 SEK
31 mar 2018 20:29
600 SEK
31 mar 2018 20:29
600 SEK
29 mar 2018 11:34
550 SEK
29 mar 2018 11:34
500 SEK
28 mar 2018 19:09
400 SEK
28 mar 2018 19:09
350 SEK
26 mar 2018 20:41
300 SEK