Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.

Mässing och teak. Tygskärm. Höjd 42 cm.

Sedvanligt slitage, en aning sneda delar, buckla i hörnet av skärmen. Senare avbrytare. Ej funktionstestad.

Formgivare

Klubbat pris
1 000
10 320
1 144
Utropspris
1 800 EUR
Budhistorik (3 bud)
10 mar 2018 6:48
1 000 EUR
9 mar 2018 18:43
444 EUR
9 mar 2018 16:37
30 EUR