Pierre Forssell

(Sverige, 1925-2004)
Pierre Forssell
(Sverige, 1925-2004)

PIERRE FORSELL, bordslampa, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft.

Cylindrisk med genombruten dekor. Höjd 40 cm

Ej funktionstestad. Slitage.

Formgivare

Pierre Forssell var verksam vid Skultuna Messingsbruk åren 1955 till 1986, i drygt trettio år, en era då han var en av de som bidrog till att ge bruket en ny status inom den moderna formgivningen med sin modernistiska design, främst under 1960- och 70-talen. Han efterträdde den legendariske Erik Fleming vid Skultuna som formgivare av kokkärl. Efter hand upptäckte han mässingen med vilken hans föremål gavs en stram och modern formgivning.

Sina studier vid Konstfack inledde han på målerilinjen (med bl a Bengt Lindström som klasskamrat) för att efter det gå över till silversmideslinjen. Där blev han senare lärare i silversmide redan som tjugosexåring, men det var först på H55-mässan i Helsingborg som hans tidstypiska design väckte stor uppmärksamhet. Forssell formgaväven en lång rad föremål i rostfritt stål för Gense.

Klubbat pris
12 000
1 059
1 105
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
9
25 mar 2018 15:06
12 000 SEK
12
25 mar 2018 15:06
11 500 SEK
9
25 mar 2018 15:06
11 500 SEK
12
25 mar 2018 15:05
11 000 SEK
11
25 mar 2018 15:04
10 500 SEK
10
25 mar 2018 15:04
10 000 SEK
11
25 mar 2018 15:04
9 804 SEK
10
24 mar 2018 12:14
9 604 SEK
24 mar 2018 12:14
9 404 SEK
24 mar 2018 12:12
9 000 SEK
10
24 mar 2018 12:12
8 800 SEK
24 mar 2018 11:01
8 600 SEK
10
24 mar 2018 11:01
8 400 SEK
23 mar 2018 23:20
8 200 SEK
9
23 mar 2018 4:04
8 000 SEK
22 mar 2018 10:16
7 000 SEK
8
21 mar 2018 22:25
5 500 SEK
20 mar 2018 22:01
5 000 SEK
17 mar 2018 22:27
3 400 SEK
17 mar 2018 21:19
3 200 SEK
17 mar 2018 17:16
3 000 SEK
17 mar 2018 9:46
2 345 SEK
17 mar 2018 9:08
1 100 SEK
17 mar 2018 8:48
1 000 SEK