Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

SKULPTUR, porslin, Rosenthal.

Gummihandske, höjd 40,5 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Klubbat pris
1 555
138
145
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (15 bud)
25 mar 2018 23:47
1 555 SEK
25 mar 2018 23:47
1 500 SEK
25 mar 2018 23:46
1 350 SEK
25 mar 2018 23:46
1 250 SEK
25 mar 2018 23:46
1 100 SEK
25 mar 2018 23:46
1 000 SEK
21 mar 2018 20:42
850 SEK
21 mar 2018 20:42
800 SEK
21 mar 2018 20:41
650 SEK
21 mar 2018 20:41
600 SEK
21 mar 2018 20:41
550 SEK
21 mar 2018 20:41
500 SEK
21 mar 2018 20:41
450 SEK
21 mar 2018 20:41
400 SEK
21 mar 2018 9:12
300 SEK