Alice Nordin

(Sverige, 1871-1948)
Alice Nordin
(Sverige, 1871-1948)

ALICE NORDIN, figurin parian Gustavsberg 1923

"Crocus" , höjd 31 cm

Bruksskick. Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.

Klubbat pris
1 900
168
175
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
25 mar 2018 18:12
1 900 SEK
25 mar 2018 18:12
1 800 SEK
25 mar 2018 18:12
1 700 SEK
24 mar 2018 20:53
1 600 SEK
24 mar 2018 8:01
1 500 SEK
24 mar 2018 8:01
1 400 SEK
23 mar 2018 17:58
1 300 SEK
23 mar 2018 17:58
1 200 SEK
21 mar 2018 19:50
1 100 SEK
20 mar 2018 19:15
1 000 SEK
20 mar 2018 19:11
950 SEK
20 mar 2018 19:11
900 SEK
18 mar 2018 23:42
850 SEK
18 mar 2018 23:42
800 SEK
18 mar 2018 23:34
716 SEK
18 mar 2018 23:34
666 SEK
18 mar 2018 14:02
550 SEK
17 mar 2018 10:21
500 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

14. Andrea Parisio, konsolbord, "Cole", Meridiani, Italien efter 2016.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
Fair warning
7 500

ditt bud
Aktuellt bud:
9 000 SEK