HANS BERGSTRÖM, bordslampa för Ateljé Lyktan Åhus. 1900-talets mitt.

Bas i mässing, Svarvat skaft i teak. Lampskärm klädd i lampskärm pergament. Höjd 75 cm.

Märken. Slitage. Ej funktionstestad. Bucklig fot. Mindre torrspricka på skaftet.

Klubbat pris
350
31
32
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (2 bud)
11 apr 2018 17:09
350 SEK
9 apr 2018 14:10
300 SEK