Ellsworth Kelly

(USA, 1923-2015)
Ellsworth Kelly
(USA, 1923-2015)

ELLSWORTH KELLY, litografi, ur Derrière le Miroir nr 250 1982.

38 x 27,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Under sina resor till bland annat Paris under 1940- och 50-talet kom Kelly i kontakt med såväl äldre Byzantinsk konst som Jean Arps och Henri Matisses konstnärskap. I likhet med Arps nonfigurativa organiska former och Matisses kollage lyfte Kelly ut former och objekt ur sitt sammanhang för att i sin konst presentera dem som grafiska figurer och symboler. Kelly hittade sina former i sin närmiljö, ett fönster, en markis, en skugga blev till semiabstrakta färgfält. Ellsworth Kellys konst kan räknas till flera olika genrer bl.a minimalism, popkonst och ”Hard-Edged” en term som togs i bruk på 1950-talet och beskriver just den typ av abstrakta måleri med geometriska figurer och monokroma starka färger som Kelly arbetade med.
Han skapade gärna i serier där liknande motiv kunde varierades i flera verk och olika tekniker. Han behärskade såväl teckning som måleri, skulptur och grafik. Några av hans mest kända serier är ”Line Form Color” (1950-tal) och ”Chatham series” (1970-tal) och ”Black Curves”.
Kelly finns representerad i de allra flesta institutionella konstsamlingarna världen över. Hans första retrospektiva utställning hölls redan 1973 på Museum of Modern Art i New York och har sedan dess följts att ett stort antal separatutställningar på välrenommerade konstinstitutioner. Han har även representerat USA på Venedigbiennalen två gånger 1966 och 1967.

Klubbat pris
2 100
184
191
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
8
24 apr 2018 22:24
2 100 SEK
24 apr 2018 22:24
2 005 SEK
8
24 apr 2018 22:23
1 750 SEK
24 apr 2018 20:42
1 650 SEK
24 apr 2018 20:42
1 600 SEK
24 apr 2018 20:39
1 500 SEK
24 apr 2018 20:19
1 400 SEK
24 apr 2018 17:13
1 300 SEK
23 apr 2018 13:03
1 200 SEK
19 apr 2018 22:00
900 SEK
19 apr 2018 15:20
400 SEK
17 apr 2018 22:17
300 SEK