EERO SAARINEN, stolar, 2 st "Tulip" Knoll International, 1900-talets andra hälft.

Formgjuten sits och rygg, fot av vitlackerad aluminium. Klädsel av plysch, sits med lös dyna. Snurrbara. Sitthöjd ca 46 cm

Slitage. Fläckar / färgrepor. Torkad stoppning.

Klubbat pris
2 900
256
267
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
14 apr 2018 22:24
2 900 SEK
14 apr 2018 22:24
2 700 SEK
11 apr 2018 7:38
2 500 SEK
6 apr 2018 18:36
500 SEK