Harry Bertoia

(Italien, 1915-1978)
Harry Bertoia
(Italien, 1915-1978)

HARRY BERTOIA, stolar, ett par, "Side chair", Knoll.

Formgiven 1952. Stomme av förkromad metall. Lösa dynor klädda med ljust skinn. Sitthöjd 45. Bredd 54. Djup 45. Höjd 73 cm.

Smärre slitage. Fläckar.

Formgivare

Möbelformgivaren, skulptören, smyckesdesignern, metallsmeden och konstnären Harry Bertoia föddes i San Lorenzo i Italien 1915, men emigrerade som 15-åring till USA till sin äldre bror. Efter studier inom konst och design vid Cass Technical High School i Detroit, tilldelades han ett stipendium för studier vid Cranbrook Academy of Art i Bloomfield Hills i Michigan. Detta blev en vändpunkt i hans karriär, då han mötte arkitekten Walter Gropius, Charles och Ray Eames, Eero Saarinen, samt Florence Schust Knoll, som påverkade såväl hans liv som formgivning.

Bertoia är framför allt känd för att ha formgivit stolen Diamond Chair i flätad ståltråd för Knoll år 1952, som idag räknas som en modern designikon.

I slutet av 1950-talet började Bertoia att nästan uteslutande ägna sig åt skulptur. Hans skulpturala verk tillverkades i bearbetad metall för att kunna framställa olika ljud. Bertoia gjorde flera konserter med skulpturerna och spelade in tio album.

Klubbat pris
8 200
715
748
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (27 bud)
11
13 apr 2018 11:52
8 200 SEK
13
13 apr 2018 11:52
8 000 SEK
11
13 apr 2018 11:52
8 000 SEK
13
13 apr 2018 11:52
7 600 SEK
11
13 apr 2018 11:52
7 400 SEK
13
13 apr 2018 11:51
7 200 SEK
11
13 apr 2018 11:51
7 000 SEK
13
13 apr 2018 11:51
6 800 SEK
11
13 apr 2018 11:47
6 600 SEK
12
13 apr 2018 11:35
6 400 SEK
13 apr 2018 11:28
6 200 SEK
11
13 apr 2018 11:24
6 000 SEK
12
13 apr 2018 11:15
5 800 SEK
11
13 apr 2018 10:59
5 600 SEK
10
13 apr 2018 6:38
5 400 SEK
13 apr 2018 6:37
5 200 SEK
10
13 apr 2018 6:37
5 000 SEK
11 apr 2018 23:31
3 800 SEK
9
11 apr 2018 16:52
3 600 SEK
8
9 apr 2018 14:04
3 400 SEK
8 apr 2018 21:39
3 200 SEK
7 apr 2018 17:06
3 000 SEK
6 apr 2018 21:46
1 200 SEK
6 apr 2018 21:20
900 SEK
6 apr 2018 21:08
700 SEK
6 apr 2018 19:18
600 SEK
6 apr 2018 12:44
500 SEK