Kan inte nå servern

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

OIVA TOIKKA, tallrikar, 20 st, "Kastehelmi", glas, Nuutajärvi/Arabia, Fromgiven 1964.

Diameter 14-25 cm

Smärre slitage.

Formgivare

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 701
S
E
K
151
E
U
R
158
USD
Utropspris
1 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (21 bud)
8
A
19 apr 2018 16:37
1 701 SEK
5
19 apr 2018 16:37
1 601 SEK
8
A
19 apr 2018 15:10
1 500 SEK
7
19 apr 2018 15:10
1 400 SEK
8
17 apr 2018 21:20
1 300 SEK
6
A
17 apr 2018 21:20
1 200 SEK
6
17 apr 2018 16:20
1 000 SEK
7
17 apr 2018 11:19
952 SEK
6
13 apr 2018 10:36
902 SEK
5
A
13 apr 2018 10:36
852 SEK
5
12 apr 2018 10:20
851 SEK
2
A
12 apr 2018 10:20
801 SEK
5
12 apr 2018 10:20
800 SEK
2
A
11 apr 2018 21:01
650 SEK
4
11 apr 2018 21:01
600 SEK
2
A
11 apr 2018 20:59
550 SEK
4
11 apr 2018 20:59
500 SEK
2
A
11 apr 2018 20:10
450 SEK
3
11 apr 2018 20:10
400 SEK
2
11 apr 2018 18:54
350 SEK
1
11 apr 2018 18:18
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.