Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)

ARNE JACOBSEN, stolar, 2 st, "Liljan/Måsen", Fritz Hansen.

Benställning av kromad metall. Fast stoppad rygg och sits. Klädsel av skinn. Märkta. Sitthöjd ca 45 cm.

Slitage. Hål. Bristningar. Repor.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Klubbat pris
2 400
213
222
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
21 apr 2018 10:05
2 400 SEK
20 apr 2018 15:53
2 200 SEK
20 apr 2018 7:33
2 000 SEK
20 apr 2018 7:33
2 000 SEK
18 apr 2018 18:35
1 900 SEK
18 apr 2018 18:35
1 800 SEK
17 apr 2018 19:38
1 700 SEK
17 apr 2018 10:44
1 600 SEK
15 apr 2018 13:49
1 500 SEK
15 apr 2018 12:26
400 SEK
13 apr 2018 0:42
300 SEK