MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
Mässing. Höjd inkl montering 25 cm, med skärm 37,5 cm. Med tillverkarens stämpel.
Ej funktionstestad. Senare sladd. Anlupen. Ytslitage, märken.
Sliten skärm.