Lars Pirak

(Sverige, 1932-2008)
Lars Pirak
(Sverige, 1932-2008)

LARS PIRAK, 2 st saltripor med skedar, renhorn, signerade, en daterad 1987.

Höjd ca 5,5-6 cm

Obetydligt slitage.

Formgivare

Lars Nils Pirak var en samisk konstnär född i Jokkmokk i Norrbottens län. Pirak är känd som förnyare av det samiska hantverket och finns representerad på museer över hela världen. Han målade i akvarell och olja och har skapat trä- och renhornsskulpturer. Pirak har i sin konst hämtat motiv från den samiska kulturen, han skildrar renskötare, samer, jakt, religion och den storslagna norrländska naturen.

Klubbat pris
3 000
266
278
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
8
23 apr 2018 11:25
3 000 SEK
8
23 apr 2018 11:16
2 500 SEK
23 apr 2018 8:15
2 300 SEK
23 apr 2018 7:21
2 100 SEK
22 apr 2018 19:47
1 850 SEK
22 apr 2018 17:43
1 450 SEK
22 apr 2018 12:26
1 350 SEK
18 apr 2018 21:34
1 250 SEK
18 apr 2018 8:37
1 000 SEK
17 apr 2018 13:11
800 SEK
16 apr 2018 20:08
300 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89