Madeleine Pyk – en samling F769

Sixten Lundbohm

(Sverige, 1895-1982)
Sixten Lundbohm
(Sverige, 1895-1982)

SIXTEN LUNDBOHM, akvarell, monogramsignerad SL. "Vas med gröna blad".

Bildyta 12,5 x 17 cm.

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Hans Erik Börjesons Samling.

Passepartout med dedikation i blyerts: "Till Märta Börjeson från gamle vännen och kamraten Sixten Lundbohm".

Klubbat pris
750
71
81
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (11 bud)
17 jun 2018 20:31
750 SEK
17 jun 2018 20:31
700 SEK
17 jun 2018 9:06
650 SEK
17 jun 2018 9:06
600 SEK
14 jun 2018 6:50
550 SEK
11 jun 2018 15:00
500 SEK
10 jun 2018 23:27
450 SEK
9 jun 2018 15:02
400 SEK
9 jun 2018 15:02
350 SEK
9 jun 2018 15:02
350 SEK
8 jun 2018 12:24
300 SEK