Axel Fridell

(Sverige, 1894-1935)
Axel Fridell
(Sverige, 1894-1935)

AXEL FRIDELL, tuschteckningar, 2 st, samramade, signerade med monogram AF. Utförda omkring 1929.

"Så borde man se ut naturligtvis / Men istället ser man ut som...". Bildyta 22 x 14,5 cm vardera.

Ej examinerad ur ram. Veck. Smärre fläckar. Blekt.

Proveniens

Hans Erik Börjesons Samling.

Karl Haskel, "Axel Fridell. Bilder 2. Oljemålningar, teckningar, fotografier och brev", 1989, avbildade sid. 371.

Klubbat pris
1 900
168
175
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
17 jun 2018 20:11
1 900 SEK
17 jun 2018 20:11
1 800 SEK
17 jun 2018 20:11
1 800 SEK
17 jun 2018 19:40
1 600 SEK
17 jun 2018 19:09
1 500 SEK
12 jun 2018 22:17
666 SEK
11 jun 2018 21:16
300 SEK