284
1021332

MATTA, antik silke Täbris, ca 165 x 118,5-111,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Benvitt bönefält med polykrom moskélampa och kolonner. Gul bönenisch med polykroma blommande grenar. Över bönenischen ett rött fält med stiliserade blommor. Grönmelerad huvudbård med stor palmett- och blomranka. Ca 490.000 knutar per kvadratmeter.

Obetydligt ställvis något slitage, smutsig, fläckar, något stel (inte skör!). Sidorna med smärre skador.

Proveniens

Hans Erik Börjesons Samling.