1112308
Peter Weiss
(1916-1982)

PETER WEISS, olja på pannå, signerad och daterad 1936 a tergo

"Fahrende schauspieler". 47 x 32 cm.

Torrsprickor i pannå. Krackelyr. Repor. Små skruvhål i pannåns yttersta marginal förmodligen efter tidigare ramning. Ojämn fernissa. Fläckar synliga i UV-ljus. Ytsmuts.

Tilläggslista

Ej Droit de suite

Museum Bochum, Kunstsammlung, "Der Maler Peter Weiss - Bilder, Zeichnungen, Collagen, Filme", 8 mars - 27 april 1980, kat nr 27.
Kunsthalle Bremen, "Peter Weiss als Maler", 16 januari - 20 februari 1983, kat nr 11.

Utställningskatalog, Museum Bochum, Kunstsammlung, "Der Maler Peter Weiss - Bilder, Zeichnungen, Collagen, Filme", 8 mars - 27 april 1980, avbildad plansch 27.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
80 000
7 521
8 474
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
25 jan 18:12
80 000 SEK
19 jan 13:10
60 000 SEK
17 jan 20:22
42 000 SEK
17 jan 13:21
40 000 SEK
13 jan 16:34
31 000 SEK