Peter Weiss – konstnär, filmare och författare

Peter Weiss, ”Fahrende Schauspieler” (detalj).

I sitt måleri influerades Peter Weiss både av äldre mästare som Bosch och Brueghel och av samtida surrealister som Max Ernst och Man Ray. Bukowskis har fått det stora förtroendet att auktionera ut en samling om nästan 50 konstverk som sträcker sig från de tidigaste oljemålningarna från mitten av 1930-talet till slutet av 1950-talet. Läs mer om auktionen här >

Onlineauktion: till och med måndag 28 januari

49 föremål
PETER WEISS, blandteknik på papper.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
PETER WEISS, tusch och tempera på papper, signerad och daterad 46.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
PETER WEISS, tusch och blyerts på papper, monogramsignerad och daterad 1946.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, olja på pannå, signerad och daterad -40.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
PETER WEISS, olja på pannå, signerad och daterad -38.
Klubbat pris
162 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
PETER WEISS, tusch och tempera på papper, signerad P Weiss och daterad 46.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper, signerad Weiss, 1947.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
PETER WEISS, olja på duk, ej signerad, utförd 1941/42.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
PETER WEISS, collage och blandteknik på papper.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper, signerad och daterad 1946.
Klubbat pris
6 901 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
PETER WEISS, tempera och gouache på papper, signerad Weiss och daterad 1947.
Klubbat pris
14 070 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
PETER WEISS, olja på pannå, signerad och daterad 1936 a tergo.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
PETER WEISS, akvarell på papper, signerad, utförd ca 1934.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, tempera på papper, 1946.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, olja på pannå, signerad W och daterad -35.
Klubbat pris
207 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
PETER WEISS, gouache på papp-pannå, signerad och daterad a tergo 1955.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
PETER WEISS, gouache på papper, signerad Weiss och daterad 47.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
PETER WEISS, lavering på papper, signerad och daterad 1950.
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
PETER WEISS, diptyk, olja på pannå, signerad Weiss och daterad -35.
Klubbat pris
402 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper, signerad, utförd 1953.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
5 210 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
PETER WEISS, gouache och akvarell på papper, signerad P Weiss och daterad 46.
Klubbat pris
10 501 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, blandteknik på papper, signerad P Weiss och daterad 46.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, akvarell på papper, signerad och daterad 35.
Klubbat pris
42 700 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, olja på duk, signerad och daterad 44.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
PETER WEISS, kol på papper.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
PETER WEISS, blandteknik på papper, signerad Weiss och daterad 47.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
PETER WEISS, blandteknik på papper, signerad Weiss och daterad 46.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
PETER WEISS, blyerts på papper, signerad Weiss och daterad 1954.
Klubbat pris
17 050 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper, signerad, 1959.
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
PETER WEISS, blyerts på papper, signerad Weiss och daterad 1955.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, gouache på papper fäst på kartong, signerad Weiss och daterad 47.
Klubbat pris
17 505 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
PETER WEISS, gouache på papper.
Klubbat pris
10 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, sepia på papper, signerad och daterad 46.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper, signerad Weiss och daterad 46.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
PETER WEISS, olja på pappannå, signerad och daterad -42.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, krita på papper.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, tusch, akvarell och gouache på papper, daterad 1940.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
PETER WEISS, blyerts på papper, 1940.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
PETER WEISS, tusch och tempera på papper. signerad och daterad 46.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK