1115602
Peter Weiss
(1916-1982)

PETER WEISS, tusch, akvarell och gouache på papper, signerad P Weiss och daterad 46.

"Den störtade hästen". 18,5 x 31 cm.

Ej examinerad ur ram. Veck. Reva.

Tilläggslista

Ej Droit de suite

Södertälje konsthall, "Peter Weiss - måleri, collage, teckning", 1976, kat nr 81.
Museum Bochum, Kunstsammlung, "Der Maler Peter Weiss - Bilder, Zeichnungen, Collagen, Filme", 8 mars - 27 april 1980, kat nr 155.
Kunsthalle Bremen, "Peter Weiss als Maler", 16 januari - 20 februari 1983, kat nr 76.
Uppsala Konstmuseum, 3 september 2016 – 8 januari 2017, kat nr 37.

Utställningskatalog, Museum Bochum, Kunstsammlung, "Der Maler Peter Weiss - Bilder, Zeichnungen, Collagen, Filme", 8 mars - 27 april 1980, avbildad plansch 155.
Hoffman, "Peter Weiss - Malerei Zeichnungen - Collagen", 1984, avbildad sid. 136.
Moderna museet, "Peter Weiss - målningar,teckningar, collage, filmer, teater, litteratur, politik", 1991,Suhrkamp Verlag, Frankfurt am Main, avbildad sid 254.
Utställningskatalog, Uppsala Konstmuseum, 3 september 2016 – 8 januari 2017, kat nr 37, avbildad omslag och sid 31.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
10 500
987
1 112
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
28 jan 10:47
10 500 SEK
28 jan 10:46
10 000 SEK
28 jan 10:46
9 800 SEK
28 jan 10:46
9 600 SEK
28 jan 10:46
9 400 SEK