Rune Jansson – Europeisk avantgardist och informell förnyare E277

Rune Jansson ”Försvinnande stigande låga”, detalj.

Auktion t.o.m. 3 september
Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918, och skärgårdslandskapet har alltid funnits i medvetandet. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning av den älskade skärgården. Den koloristiska ådran sitter djupt hos Jansson och ännu på 2000-talet slängde han med van hand fram enkla grundackord som förstärks av just den rätta kontrasterande fläcken i lila, grönt eller vad som nu behövs för att skapa både balans men också nerv i målningen. Bukowskis är glada över att kunna erbjuda denna fina samling av Rune Janssons måleri vilken spänner över sju decennier av dennes produktion. Läs mer här >

    Visar alla 45 föremål som matchar din sökning.