Rune Jansson – Europeisk avantgardist och informell förnyare

Rune Jansson ”Försvinnande stigande låga”, detalj.

Auktion t.o.m. 3 september
Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918, och skärgårdslandskapet har alltid funnits i medvetandet. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning av den älskade skärgården. Den koloristiska ådran sitter djupt hos Jansson och ännu på 2000-talet slängde han med van hand fram enkla grundackord som förstärks av just den rätta kontrasterande fläcken i lila, grönt eller vad som nu behövs för att skapa både balans men också nerv i målningen. Bukowskis är glada över att kunna erbjuda denna fina samling av Rune Janssons måleri vilken spänner över sju decennier av dennes produktion. Läs mer här >

40 föremål
RUNE JANSSON, frottage på papper, signerad och daterad -51.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -71.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -54.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -50.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -58.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -47.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -49.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad 1950.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -59.
Klubbat pris
4 108 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -48.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -85.
Klubbat pris
4 656 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, duk, signerad och daterad 2004.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk signerad och daterad 84.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -83.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -55.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
5 689 SEK
Utropspris
7 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -53.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk signerad och daterad -50.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -56.
Klubbat pris
6 310 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad 2001.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -57.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på pannå signerad och daterad -41.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, duk, signerad och daterad 2004 a tergo.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på pannå, signerad och daterad -50.
Klubbat pris
9 708 SEK
Utropspris
12 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk signerad och daterad 61.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk signerad och daterad "60-tal".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -60.
Klubbat pris
12 300 SEK
Utropspris
15 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad 2009.
Klubbat pris
12 800 SEK
Utropspris
16 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Klubbat pris
16 370 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Klubbat pris
21 750 SEK
Utropspris
20 000 SEK
RUNE JANSSON, duk, signerad och daterad -88.
Klubbat pris
32 654 SEK
Utropspris
12 000 SEK