Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Chanel

(Frankrike, Grundat 1910)
Chanel
(Frankrike, Grundat 1910)

CHANEL, skärp, storlek 75

Brun mocka med sköldpaddsfärgat spänne märkt "CHANEL". Stämpelmärkt "CHANEL MADE IN ITALY". Total längd ca 82 cm.

Obetydligt ytslitage.

Övrig information

Föremålen visas på Alma, Nybrogatan 8 i Stockholm mellan den 18 - 20 Oktober. Visning och utlämning sker på Bukowskis Online, Västberga allé 3, f r o m den 23 oktober.

Formgivare

Chanel är ett franskt modehus grundat 1910 av Gabrielle Bonheur Chanel, mer känd som Coco. Coco Chanel inledde sin karriär som sömmerska och sångerska men startade 1910 en modistbutik. År 1913 inrättade hon en annan butik i Deauville, där hon introducerade vardagliga kläder som var lämpliga för fritid och sport. Chanel bidrog till att kvinnor världen över slutade att använda korsett, fick en sportigare och ledigare siluett med inspiration från männens garderob i materialet jersey som tidigare främst använts till underkläder. ”Den lilla svarta”, med hänsyftning på knäkorta, svarta eleganta men enkla klänningar är också något som förknippas med Coco Chanel. Coco gjorde även tyget tweed populärt vilket syns i den klassiska ”Chanel-dräkten” som är tvådelad dräkt med knälång kjol och kavaj. Andra designikoner signerad Coco Chanel är den quiltade väskan ”2.55”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 600
S
E
K
152
E
U
R
174
USD
Utropspris
1 800 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (20 bud)
8
23 okt 2018 21:13
1 600 SEK
9
A
23 okt 2018 21:13
1 500 SEK
9
A
23 okt 2018 21:13
1 400 SEK
8
23 okt 2018 21:13
1 300 SEK
9
A
23 okt 2018 21:13
1 100 SEK
8
23 okt 2018 21:13
1 000 SEK
9
23 okt 2018 20:29
900 SEK
5
23 okt 2018 11:34
850 SEK
8
22 okt 2018 23:56
800 SEK
7
A
22 okt 2018 23:56
777 SEK
7
A
19 okt 2018 15:25
750 SEK
5
19 okt 2018 15:25
700 SEK
7
19 okt 2018 13:36
650 SEK
5
18 okt 2018 13:40
600 SEK
6
18 okt 2018 13:07
550 SEK
5
16 okt 2018 10:54
500 SEK
4
14 okt 2018 19:34
450 SEK
3
14 okt 2018 13:56
400 SEK
2
13 okt 2018 12:39
350 SEK
1
11 okt 2018 16:22
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation