Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", Norell möbel, 1960/70-tal.

Stomme av palisander. Skinnklädsel med ljusa stickningar. Spännen av mässing. En etikettmärkt. Sitthöjd 36 cm.

Slitage. Märken. Fläckar. Blekt. Rangliga. En sittdyna med omfattande skador.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.

Klubbat pris
760
8 010
870
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
6 jun 2018 10:20
760 EUR
6 jun 2018 10:20
740 EUR
6 jun 2018 10:19
720 EUR
6 jun 2018 10:19
700 EUR
6 jun 2018 10:18
680 EUR
6 jun 2018 10:17
660 EUR
6 jun 2018 10:17
650 EUR
6 jun 2018 10:09
640 EUR
6 jun 2018 10:09
620 EUR
5 jun 2018 22:36
600 EUR
4 jun 2018 22:25
220 EUR
4 jun 2018 10:56
130 EUR
31 maj 2018 10:55
120 EUR
30 maj 2018 17:42
30 EUR

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14