Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

MATBORD, art déco, troligen centraleuropa, 1930-tal.

Fanerat med valnöt. Längd 128. Bredd 103. Höjd 77 cm.

Slitage. Repor. Märken.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

2 000
190
217
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
30 maj 2018 10:51
2 000 SEK