NK-DESIGN, soffbord, "579-041" ur Triva-kollektionen, AB Nordiska Kompaniet, modell lanserad 1954.

Hopfogade lameller av valnöt och björk. Ben i björk. Plakettmärkt. Längd 148 cm, bredd 56 cm, höjd 51 cm.

Slitage. Märken. Repor.

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 357

Klubbat pris
3 201
283
295
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
29 maj 2018 20:13
3 201 SEK
29 maj 2018 20:13
3 001 SEK
29 maj 2018 20:13
2 800 SEK
29 maj 2018 20:13
2 600 SEK
29 maj 2018 19:05
2 400 SEK